Blog

Dowiedz się więcej o e-commerce

Nowe technologie w e-commerce – sztuczna inteligencja w sklepie internetowym!

Rozwój e-commerce w ostatnich latach przebiega w niezwykle szybkim tempie. Dzięki zaawansowanym zmianom technologicznym, zakupy online stały się wygodniejsze, szybsze i bardziej dostępne. Aby pozostać konkurencyjnym na rynku, właściciele sklepów internetowych muszą na bieżąco śledzić nowe technologie i wdrażać innowacyjne rozwiązania. Nasi specjaliści z zespołu e-projekt.net przygotowali dla Ciebie opis nowinek technologicznych, które mogą znacząco wpłynąć na sukces Twojego sklepu internetowego, zwiększając jego atrakcyjność dla klientów oraz efektywność operacyjną.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w e-commerce

Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe (ML) to technologie, które rewolucjonizują handel elektroniczny. AI może analizować dane klientów, przewidywać ich zachowania i dostosowywać oferty do ich indywidualnych potrzeb. Personalizacja oferty to jeden z kluczowych elementów, który zwiększa konwersję i lojalność klientów.

Oto przykłady możliwych zastosowań AI w sklepie internetowym:

 • Rekomendacje produktowe - algorytmy AI analizują historię zakupów i przeglądanych produktów, aby proponować klientom spersonalizowane rekomendacje.
 • Chatboty - automatyzacja obsługi klienta za pomocą chatbotów, które mogą odpowiadać na pytania, pomagać w nawigacji po stronie i doradzać w zakupach.
 • Analiza sentymentu - narzędzia AI mogą analizować recenzje i komentarze klientów, aby zrozumieć ich opinie i nastroje, co pozwala na szybkie reagowanie na problemy.

Mobilny handel (m-commerce) w e-commerce

Wzrost popularności smartfonów sprawia, że coraz więcej transakcji odbywa się za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Technologia m-Commerce to kluczowy element strategii sprzedażowej każdego nowoczesnego sklepu internetowego. Jakie elementy skutecznej strategii m-commerce można zastosować w sklepie internetowym? Oto kilka przykładów:

 • Responsywne strony internetowe
  Twoja strona musi być zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych, aby zapewnić użytkownikom łatwą nawigację i szybkie ładowanie.
 • Aplikacje mobilne
  Dedykowane aplikacje mogą oferować lepsze doświadczenie użytkownika, szybszy dostęp do ofert i spersonalizowane powiadomienia.
 • Płatności mobilne
  Wdrożenie bezpiecznych i wygodnych metod płatności mobilnych, takich jak Apple Pay lub Google Wallet, zachęca do częstszych zakupów.

Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR/VR) w sklepach internetowych

Rozszerzona (AR) i wirtualna rzeczywistość (VR) zyskują na popularności w e-commerce, oferując nowe możliwości interakcji z produktami. AR i VR mogą znacząco poprawić doświadczenia zakupowe klientów, zwłaszcza w branżach takich jak moda, meble lub kosmetyki. Poznaj możliwe zastosowania technologii AR/VR w sklepach internetowych:

 • Wirtualne przymierzalnie
  Klienci mogą przymierzać ubrania lub dodatki w wirtualnej rzeczywistości, co zmniejsza liczbę zwrotów i zwiększa satysfakcję z zakupów.
 • Prezentacja produktów
  Dzięki AR, klienci mogą zobaczyć, jak meble czy dekoracje będą wyglądać w ich domach, co ułatwia podejmowanie decyzji zakupowych.
 • Interaktywne kampanie marketingowe
  Wykorzystanie VR do tworzenia angażujących i interaktywnych kampanii reklamowych, które wyróżniają się na tle konkurencji.

Handel społecznościowy (Social Commerce) w e-commerce

Social commerce to integracja platform społecznościowych z e-commerce, umożliwiająca bezpośrednie zakupy przez media społecznościowe. Platformy takie jak Instagram lub Facebook oferują funkcje zakupowe, które ułatwiają klientom kupowanie produktów bez opuszczania aplikacji. Choć w naszej części Europy Meta znacznie zredukowało możliwości eksponowania i oznaczania produktów w SM,  sklepy internetowe, które sprzedają globalnie (Stany Zjednoczone, Europa Zachodnia) swoje towary i usługi, nadal mogą korzystać z opcji Social commerce.

Jakie są korzyści z social commerce dla sklepów internetowych:

 • Bezpośredni kontakt z klientem - możliwość natychmiastowej interakcji z klientami, odpowiadania na pytania i zbierania opinii.
 • Wzrost zaufania - recenzje i rekomendacje od influencerów i znajomych zwiększają wiarygodność i zaufanie do produktów.
 • Zwiększenie zaangażowania - interaktywne posty, konkursy i kampanie marketingowe w mediach społecznościowych przyciągają uwagę i angażują użytkowników.

Szybka Dostawa (Q-Commerce) w sklepach internetowych

Q-commerce, czyli szybka dostawa, to kolejny trend, który zdobywa popularność. Klienci oczekują coraz krótszych czasów dostawy, co wymusza na sprzedawcach inwestycje w logistykę i magazyny blisko klientów. Q-commerce opiera się na kilku kluczowych elementach. Pierwszym z nich jest strategiczne rozmieszczenie lokalnych magazynów blisko dużych aglomeracji miejskich, co umożliwia błyskawiczną realizację zamówień. Dzięki temu, produkty mogą być dostarczane do klientów w znacznie krótszym czasie, co przekłada się na wyższą satysfakcję i lojalność klientów. Kolejnym elementem jest automatyzacja procesów. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak roboty i drony, pozwala na szybkie i efektywne realizowanie zamówień. Automatyzacja nie tylko przyspiesza cały proces logistyczny, ale również minimalizuje ryzyko błędów, co jest kluczowe dla utrzymania wysokiego poziomu usług i zadowolenia klientów. Równie istotna jest transparentność dostawy. Możliwość śledzenia przesyłek w czasie rzeczywistym i regularne aktualizacje statusu dostawy zwiększają zaufanie klientów do sklepu internetowego. Klienci cenią sobie wiedzę na temat tego, gdzie znajduje się ich zamówienie i kiedy mogą spodziewać się dostawy.

Może się pozornie wydawać, że opisywane technologie mają charakter bardziej ciekawostki, niż praktycznego rozwiązania. Nic jednak bardziej mylnego, gdyż wdrożenie sztucznej inteligencji i pełnej automatyzacji w e-commerce okazuje się dziś podstawowym wymogiem dla utrzymania konkurencyjności i przyciągnięcia klientów. Inwestycje w AI, m-commerce, AR/VR, social commerce i q-commerce mogą znacząco poprawić doświadczenia zakupowe, zwiększyć konwersję i lojalność klientów. Aby osiągnąć sukces, właściciele sklepów internetowych powinni na bieżąco śledzić nowe trendy i elastycznie dostosowywać swoje strategie do wymagań rynkowych.

Jeśli poszukujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie stworzenia nowoczesnego i wydajnego sklepu internetowego, skontaktuj się z zespołem eprojekt.net. Pomożemy Ci zrealizować Twoje cele biznesowe oraz zoptymalizować procesy zakupowe, aby Twój własny sklep internetowy maksymalnie spełniał oczekiwania klientów. Zadzwoń do nas i porozmawiajmy o Twoim projekcie e commerce!

Image

Zacznij z nami współpracę!

Napisz, zadzwoń, porozmawiamy o Twoim nowym sklepie internetowym.

Image

Adres

ul. Bursztynowa 31/8A
20-576 Lublin

Zadzwoń

+48 606 281 023